An școlar 2006-2007

24 iunie 2007: s-au afișat rezultatele la Testarea Națională

Procentul de promovabilitate al absolvenţilor şcolii noastre este de 85,11% - mai mic decât cel din anul şcolar precedent, când s-au obţinut rezultate record: 95,71% procent de promovabilitate. Cu siguranţă este însă mai mare decât media pe judeţ şi pe ţară!

5 iunie 2007: Festivitatea de premiere a olimpicilor

Elevii şcolii care au obţinut premii şi menţiuni la etapa judeţeană a olimpiadelor şi concursurilor din anul şcolar 2006-2007 au fost recompensaţi cu diplome şi premii in bani:
     Premiul I: 50 RON
     Premiul II: 30 RON
     Premiul III: 10 RON.

„Prietenul meu - calculatorul” la final

15 decembrie 2007: s-a finalizat proiectul "Prietenul meu - calculatorul" din cadrul Programului de Granturi pentru Dezvoltarea Şcolară.

Programul de Granturi pentru Dezvoltarea Școlară

Vineri, 11 mai 2007, s-a publicat lista cu proiectele ce vor fi finanțate în cadrul Programului de Granturi pentru Dezvoltarea Școlară. Proiectul școlii noastre se află printre primele 50 de proiecte câștigătoare.
La acest program au participat cu proiecte aproximativ 2500 de şcoli din ţară, dar au fost selectate pentru finanţare 583 de proiecte. Şcoala „Nicolae Titulescu" a participat cu proiectul „Prietenul meu - Calculatorul", cu un buget de 46935 RON.

Grup de elevi în Franța

În perioada 9-24 decembrie 2007, un grup de 7 elevi a efectuat un sejur în Picardie, Franţa, la invitaţia Asociaţiei Mocapi din Charleville-Mezieres. Elevii au susţinut spectacole cu cântece pentru copii, dansuri şi colinde de Crăciun. Grupul a fost însoţit de prof. Deacu Margareta.

8 aprilie 2007: Vizita unei delegaţii compusă din elevi şi profesori de la Colegiul „Jules Verne", Rivery, Franţa

Delegaţia a vizitat săli de clasă, laboratoare, cabinete, fiind plăcut impresionată de şcoala noastră. Oaspeţii francezi au primit câte o agendă şi un pix inscripţionate cu numele şcolii, pliante de prezentare a şcolii şi alte mici obiecte simbolice.

Concursul „Ion Barbu-Dan Barbilian” - ediția a XII-a

În perioada 7-9 decembrie 2007 a avut loc ediția a XII-a a Concursului interjudețean de literatură și matematică „Ion Barbu-Dan Barbilian”. La secţiunea pentru gimnaziu, care s-a desfăşurat în şcoala noastră, au participat aproximativ 500 de elevi din 7 judeţe.

Martie 2007: Rezultate de excepţie la olimpiadele şcolare: 11 elevi calificaţi la etapa naţională!

Limba română:
- Andrei Monica, clasa a VI-a (prof. Macoviciuc Ana)
- Constantin Simona, clasa a VII-a (prof. Macoviciuc Ana)
- Rîpa Alexandru, clasa a VII-a (prof. Macoviciuc Ana)
Matematică:

Curs Comenius

În perioada 2-9 decembrie 2007, prof. Olaru Adriana a participat la Paris la cursul de formare continuă Comenius cu tema Eduquer à la citoyenneté à travers les "situations-problémes".

An școlar 2007-2008

Grup de francezi în vizită la școala noastră

11 iulie 2008: Un grup de francezi, membri ai Asociaţiei de prietenie Mocapi (Moldavie Champagne Ardenne Picardie) vizitează şcoala noastră. Cu prilejul vizitei s-a semnat un protocol de colaborare pe multiple planuri între şcoala noastră şi asociaţie.

Olimpiada Naţională de Educaţie tehnologică

În perioada 12-16 aprilie 2009 a avut loc Olimpiada Naţională de Educaţie tehnologică la care au participat 166 elevi din toată ţara.
Şcoala „Nicolae Titulescu" a avut onoarea de a fi gazda acestui concurs. Oaspeţii au fost impresionaţi de baza materială a şcolii şi condiţiile deosebit de bune de desfăşurare a concursului. Şcoala noastră a primit oferte de colaborare cu alte şcoli în cadrul unor proiecte de parteneriat şcolar.

12 iunie 2008: Şcoala „Nicolae Titulescu" îşi premiază olimpicii!

Ca în fiecare an şcolar, elevii cu rezultate foarte bune la olimpiade şi concursuri judeţene, interjudeţene şi naţionale sunt premiaţi în cadru festiv. 178 de elevi au primit diplome şi premii în bani în valoare totală de 9130 RON. Secvenţe de la festivitate au fost prezentate de postul local de televiziune Antena1.

Inspecţie frontală (RODIS)

În perioada 10-27 februarie 2009, în Şcoala „Nicolae Titulescu" Călăraşi a avut loc o inspecţie frontală de tip RODIS, realizată de o brigadă a ISJ Călăraşi, coordonată de prof. Gheorghe Stoianovici, inspector de matematică. S-a constatat că managementul este eficient la toate nivelele, calificativul acordat şcolii pe acest aspect fiind BUN. Anexăm concluziile trase la finalul activităţii de control de către brigada ISJ Călăraşi.

Martie 2007: 11 elevi calificaţi la etapa naţională a olimpiadelor şcolare!

Limba română:
- Curteanu Silvana, clasa a V-a (prof. Mirică Niculai)
Matematică:
- Andrei Monica, clasa a VII-a (prof. Neagu Ecaterina)
- Constantin Simona şi Dumitru Mihaela, clasa a VIII-a (prof. Vlad Eugenia)

Sejur în Franţa

În perioada 8-17 noiembrie 2008, un grup de 7 elevi însoţit de prof. Deacu Margareta a efectuat un sejur în Franţa la invitaţia Asociaţiei de prietenie MOCAPI din Champagne Ardenne şi Picardie - Franţa. Elevii au fost găzduiţi în familii franceze şi au participat la activităţile din instituţii şcolare din Amiens. Din programul turistic, sportiv şi distractiv menţionăm: o excursie de o zi la Paris, o excursie de o zi la mare la Treport, parcul EuroDisney, piscină şi patinoar la Amiens.

Gala directorilor 2007

Vineri, 20 decembrie 2007, la Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I", în cadrul Galei directorilor 2007, ministrul Educaţiei, Cristian Adomniţei, a premiat cei mai buni directori din ţară. Domnul director Mirică Niculai a primit Diplomă de merit pentru activitatea de management şi 10000 RON pentru şcoală.
Felicitări, domnule director!

Subcategorii

An școlar 2007-2008

An școlar 2008-2009

An școlar 2009-2010

An școlar 2010-2011

An școlar 2011-2012

An școlar 2012-2013

An școlar 2013-2014

An școlar 2014-2015

An școlar 2015-2016

An școlar 2016-2017

Formular de contact

Trimiteți un email. Toate câmpurile marcate cu * sunt obligatorii.

Refresh Captcha