Hour of code 2017 la Școala „Nicolae Titulescu”

Hour of Code este un eveniment internațional organizat de Code.org, care se desfășoară în peste 180 de țări și care are ca scop extinderea educației în domeniul tehnologiei computerelor și programării, prin promovarea acesteia în școli și în rândul tinerilor. Numărul utilizatorilor care vor lua parte la cea mai mare oră de programare la nivel global este de 200 de milioane. În fiecare an, România a fost în topul Hour of Code cu peste 500 000 de participanți. Astfel, în săptămâna 4-6 decembrie 2018, în toată țara vor fi organizate peste 1400 evenimente Hour of Code în școli, licee, universități și companii.

Școala „Nicolae Titulescu” Călărași a participat la toate edițiile „Hour of code”, începând din anul 2014. La ediția din decembrie 2017, peste 200 de elevi din clasele V-VIII de la Şcoala „Nicolae Titulescu”, îndrumaţi de profesoarele Olaru Adriana şi Iordache Camelia, sunt inițiați în tainele programării prin parcurgerea tutorialelor online din secţiunea Învaţă de pe site-ul https://ro.code.org. Aceste tutoriale sunt foarte atractive, sub forma unor jocuri cu personaje cunoscute și îndrăgite de copii, iar programarea se face în mod grafic, cu ajutorul unor blocuri de cod. Elevii care parcurg toate etapele sunt răsplătiți la final cu o diplomă de participare care poate fi personalizată cu numele elevului. Mulţi dintre elevi, stimulaţi de succesul realizat, au continuat activitatea acasă, descoperind singuri celelalte resurse educaţionale interactive de pe site.

Imagini de la eveniment

17 iunie 2016, Palatul Parlamentului