Generația anticorupție

Luni, 14 decembrie 2017, a avut loc la Școala Nicolae Titulescu Călărași acțiunea „Generația anticorupție”, organizată de Primăria Municipiului Călărași, Inspectoratul Școlar Județean Călărași și Direcția Generală Anticorupție (D.G.A. - S.J.A. Călărași) cu prilejul Zilei Internaționale Anticorupție - 9 decembrie. Au participat 49 de elevi din clasele a VI-a, a VII- a și a VIII-a, cadre didactice și conducerea școlii.
Au fost diseminate mesaje verbale, scrise și video cu caracter moral și etic pe tema comportamentului în societate și școală, mesaje anticorupție. S-a organizat un concurs ad-hoc de enunțare de către elevi a unui scenariu anticorupție. Câștigătorii concursului au fost:
Grosu Maria Iuliana, clasa a VI-a F (locul I)
Fierea Adina Mihaela, clasa a VII-a C (locul II)
Manea Simina Alexia, clasa a VIII-a E (locul III).
Cele trei eleve au fost premiate cu câte o tabletă și Constituția României. 

Imagini de la activitate

17 iunie 2016, Palatul Parlamentului