Concursul „Ion Barbu-Dan Barbilian”

Informaţii privind concursul „Ion Barbu - Dan Barbilian":

În perioada 27 - 29 octombrie 2017, Inspectoratul Şcolar al Judeţului Călăraşi a organizat la Călăraşi ediţia a XXII-a a Concursului interjudețean cu participare internațională „Ion Barbu - Dan Barbilian".

Concursul este cuprins în Calendarul concursurilor naţionale şcolare (organizate în anul şcolar 2017 - 2018, fără finanţare M.E.N.).

La concursul de matematică, susţinut sâmbătă, 28 octombrie, la Şcoala Gimnazială „Nicolae Titulescu” Călăraşi, au participat 321 elevi din clasele V-VIII din judeţele Argeș, Brăila, Buzău, Călărași, Constanța, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Ialomița, Iași, Olt, Prahova, Tulcea, Municipiul București, Bulgaria şi Republica Moldova. Festivitatea de premiere a avut loc duminică, 29 octombrie, la sala Barbu Ştirbei. La festivitate au participat ministrul educației, prof. Liviu Pop și senator Ecaterina Andronescu, președintele Comisiei pentru învățământ, știință, tineret și sport.
S-au acordat 4 medalii de aur, 4 medalii de argint, 5 medalii de bronz, 34 menţiuni şi 5 premii speciale. Premianţilor li s-au oferit diplome şi premii importante în bani şi cărţi.

Subiectele, baremele de evaluare şi rezultatele obţinute la concurs (secţiunile de matematică şi literatură) pot fi accesate dând click pe link-urile corespunzătoare din barele laterale ale acestei pagini.

Informaţii privind concursul „Mathematical Danube Competition":

Concursul „Mathematical Danube Competition" s-a desfăşurat sâmbătă, 28 octombrie 2017, între orele 10.00 - 14.00, la Şcoala Gimnazială „Nicolae Titulescu" Călăraşi.
Mathematical Danube Competition" este un concurs de pregătire pentru Olimpiada Internaţională de Matematică şi Balcaniadă. La concurs au participat: elevii care au făcut parte din loturile lărgite de juniori și seniori ale României; premianții M.E.N. de la clasa a VI-a, din anul 2017, de la etapa finală a O.N.M.; loturi reprezentative din Bulgaria și Republica Moldova. La secțiunea Juniori au participat 27 elevi, iar la secțiunea Seniori, 45 elevi.
S-au acordat 4 medalii de aur, 4 medalii de argint, 10 medalii de bronz, diplome şi premii importante în bani şi cărţi.

Imagini din timpul concursului