Informații privind concursul „Ion Barbu - Dan Barbilian”

În perioada 26 - 28 octombrie 2018, Inspectoratul Şcolar al Judeţului Călăraşi a organizat la Călăraşi ediţia a XXIII-a a Concursului cu participare internaţională Ion Barbu - Dan Barbilian”. Concursul de matematică a avut loc sâmbătă, 27 octombrie, între orele 10.00 - 13.00, la Şcoala Gimnazială „Nicolae Titulescu" Călăraşi. Au participat 313 elevi din clasele V-VIII din judeţele Bacău, Brăila, București, Buzău, Călărași, Constanța, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Ialomița, Iași, Maramureș, Tulcea și din Bulgaria.

Festivitatea de premiere a avut loc duminică, 28 octombrie, începând cu ora 10.00, la sala Barbu Ştirbei. S-au acordat 4 medalii de aur, 4 medalii de argint, 4 medalii de bronz, 39 mențiuni și 5 premii speciale.

Concursul este în Calendarul concursurilor naţionale şcolare organizate în anul şcolar 2018 - 2019, fără finanţare M.E.N., la secțiunea Concursuri școlare interdisciplinare și transdisciplinare.

Informaţii privind concursul „Mathematical Danube Competition”

Concursul „Mathematical Danube Competition” a avut loc pe data de 27 octombrie 2018, între orele 10.00 - 14.00, la Şcoala Gimnazială „Nicolae Titulescu” Călăraşi. „Mathematical Danube Competition” este un concurs de pregătire pentru Olimpiada Internaţională de Matematică şi Balcaniadă. Au participat 66 elevi din loturile lărgite de juniori și seniori ale României şi loturile reprezentative ale Bulgariei și Republicii Moldova: 31 la secţiunea Juniori şi 35 la secţiunea Seniori.

Festivitatea de premiere a avut loc loc duminică, 28 octombrie, începând cu ora 10.00, la sala Barbu Ştirbei.
S-au acordat 4 medalii de aur, 7 medalii de argint și 10 medalii de bronz.

Rezultatele la cele două concursuri au fost publicate pe această pagină (bara dreaptă).