Informaţii privind concursul „Ion Barbu - Dan Barbilian":

În perioada 26 - 28 octombrie 2018, Inspectoratul Şcolar al Judeţului Călăraşi organizează la Călăraşi ediţia a XXIII-a a Concursului cu participare internaţională Ion Barbu - Dan Barbilian”. Concursul este în Calendarul concursurilor naţionale şcolare organizate în anul şcolar 2018 - 2019, fără finanţare M.E.N., la secțiunea Concursuri școlare interdisciplinare și transdisciplinare.
Secţiunea de matematică a concursului se adresează elevilor din clasele V-VIII.

Precizări privind organizarea concursului „Ion Barbu - Dan Barbilian”:
1. Programa pentru concurs cuprinde conţinuturile parcurse în anii anteriori, iar din programa anului curent, numai capitolele: Numere naturale, fără tema Divizibilitatea numerelor naturale (clasa a V-a); Mulțimi. Mulțimea numerelor naturale (clasa a VI-a), Numere raţionale, Triunghiuri şi Patrulatere (clasa a VII-a), Numere reale (clasa a VIII-a).
2. Concursul se va desfăşura sâmbătă, 27 octombrie, între orele 10.00 - 13.00 la Şcoala Gimnazială „Nicolae Titulescu” Călăraşi.
3. Festivitatea de premiere este programată duminică, 28 octombrie, la ora 10.00, la sala Barbu Ştirbei.
4. Nu se primesc contestaţii.
5. Se vor acorda premii în bani, cărţi, diplome şi medalii.

Informaţii privind concursul „Mathematical Danube Competition”:

Concursul „Mathematical Danube Competition” va avea loc pe data de 27 octombrie 2018, ora 10.00, la Şcoala Gimnazială „Nicolae Titulescu” Călăraşi. Accesul în săli se face în intervalul 9.15 - 9.45.
Mathematical Danube Competition” este un concurs de pregătire pentru Olimpiada Internaţională de Matematică şi Balcaniadă. Participă elevi din loturile lărgite de juniori și seniori ale României şi loturile reprezentative ale Bulgariei și Republicii Moldova.

Publicarea subiectelor şi afişarea rezultatelor

Listele finale cu elevii înscrişi la concursul „Ion Barbu - Dan Barbilian” şi repartizarea concurenţilor în săli vor fi afişate pe site joi, 25 octombrie, după ora 10.
La finalul concursurilor de matematică, subiectele şi rezultatele vor fi publicate pe această pagină şi se vor putea descărca printr-un click pe link-urile corespunzătoare din bara stângă. Tot pe această pagină vor fi publicate şi rezultatele de la concursul de literatură.