Centenar - fii mândru că ești român

Programul de activități dedicate Centenarului Marii Uniri a debutat cu proiectul „Centenar - Fii mândru că ești român”. Proiectul s-a derulat în perioada 16 octombrie - 1 decembrie 2018 și a avut ca scop celebrarea centenarului Marii Uniri de la 1 decembrie 1918 și întărirea încrederii elevilor în capacitățile creatoare ale poporului român. Activitățile proiectului au fost realizate de elevii clasei a VI-a A, sub coordonarea profesorului Lucien Constantin. Portofoliul proiectului conține şase cântece corale patriotice, şase cântece corale prelucrare folclorică, 12 cântece instrumentale, 12 cântece vocale şi trei poezii. Acestea au fost prezentate, timp de 6 săptămâni, tuturor elevilor școlii.

În școală s-au organizat diferite expoziții de desene, grafică și pictură în care elevii și-au exprimat sentimentele față de mărețul act. De asemenea, au fost organizate excursii tematice care i-au făcut pe copii să vibreze văzând istoria la fața locului. 

Elevii școlii au organizat programe artistice dedicate Centenarului (cântece patriotice, poezii, dansuri populare și tematice), menite să-i cinstească pe înaintași, dar și să le dezvolte potențialul creativ și spiritul civic.

Imagini de la activități

Imagini din laboratoarele de informatică