Evaluare națională 2020

Ștefan Ionuț Valentin este robocampion Nextlab.tech

Concursul național de robotică Nextlab.tech, înscris în calendarul Ministerului Educației și Cercetării, este cea mai mare competiție de acest gen din România destinată elevilor din clasele III-IX.

Concursul a avut 3 faze. Prima fază s-a desfășurat online cu roboți virtuali iar în faza a doua s-au construit roboți fizici Nextlab.tech bazați pe Arduino. Trecerea din faza I în faza a ­II-a s-a făcut pe baza unui test transdisciplinar susținut pe platforma Nextlab.tech, în intervalul 15-30 aprilie 2020. În faza a II-a s-au calificat 3649 de elevi din toată țara. În urma rezultatelor de la test și a unui eseu moti­vațional, au fost selectați beneficiarii a 500 de kituri de roboți fizici Miro sau Technicus, oferite gratuit de Banca Comercială Română - sponsorul național al proiectului. Toți cei trei participanți la concurs din școala noastră au obținut un robot: Ștefan Ionuț Valentin, Tudorache Bianca Gabriela și Tudorache Teodora Mihaela.

La faza a treia (finală), care a avut loc în perioada 15 decembrie 2020 - 29 decembrie 2020 (prelungită până la 5 ianuarie 2021), au participat elevii calificați în faza a doua care au reușit să asambleze un robot Nextlab.tech (Miro sau Technicus) și să-l programeze pentru a parcurge un traseu. Punctajul s-a acordat în funcție de timpul în care robotul a parcurs traseul. Pe baza punctajului obținut, au fost selectați 250 de elevi robocampioni la Concursul național de robotică Nextlab.tech - ediția 2020. Singurul robocampion Nextlab.tech din județul Călărași este elevul Ștefan Ionuț Valentin din clasa a VII-a de la Școala Gimnazială „Nicolae Titulescu” Călărași (prof. Olaru Adriana).

Videoclip de prezentare a funcționării pe traseu a robotului programat de Ștefan Ionuț Valentin