8 aprilie 2007: Vizita unei delegaţii compusă din elevi şi profesori de la Colegiul „Jules Verne", Rivery, Franţa

Delegaţia a vizitat săli de clasă, laboratoare, cabinete, fiind plăcut impresionată de şcoala noastră. Oaspeţii francezi au primit câte o agendă şi un pix inscripţionate cu numele şcolii, pliante de prezentare a şcolii şi alte mici obiecte simbolice.

La rândul lor, francezii au oferit şcolii pliante şi ghiduri turistice, reviste, CD-uri muzicale, etc. Au avut loc schimburi de idei, s-au stabilit puncte comune în vederea unei viitoare colaborări pe plan cultural. În final, elevii de la clasele cu program suplimentar de muzică şi arte plastice au prezentat un scurt concert de muzică clasică.