Hour of code

În săptămâna 8-12 decembrie 2014, 160 de elevi din clasele V-VIII de la Şcoala „Nicolae Titulescu", îndrumaţi de profesoarele Olaru Adriana şi Constantin Adriana, au participat la campania de programare pentru toţi Hour of code. Campania Hour of code este un mare eveniment de educaţie la nivel mondial care are ca scop familiarizarea unui număr cât mai mare de elevi cu elementele de bază ale programării.
În „Ora de programare", elevii au parcurs un tutorial online din secţiunea Învaţă de pe site-ul http://ro.code.org. La final, după parcurgerea celor 20 de paşi ai tutorialului ales, elevii au obţinut o diplomă de participare personalizată cu numele lor.
Activitatea s-a desfăşurat în condiţii optime în cele 2 laboratoare de informatică dotate cu calculatoare performante prin proiectul „TIC - Forţa schimbării în educaţie" din cadrul Programului de Cooperare Transfrontalieră România-Bulgaria. Mulţi dintre elevi, stimulaţi de succesul realizat, au continuat activitatea acasă, descoperind singuri resursele educaţionale interactive de pe site.